Amerykanie przeciwko aborcji

Amerykańscy katolicy z Nowego Jorku pokazują w jaki sposób walczyć z aborcją –  na kolanach z różańcem w dłoni, publicznie na chodniku na wprost kliniki aborcyjnej. Uczestnicy modlitwy dają także publiczny przykład niezwykłego świadectwa wiary.

Aborcja to wielki problem społeczny w USA. Od czasu legalizacji aborcji w 1973 r. szacowana liczba dzieci zabitych w USA przed narodzeniem wynosi ok. 60 000 000. Po decyzji Sądu Najwyższego z 1973 r. w sprawie Roe vs Wade prawo federalne dopuszcza aborcję. Tylko w 2014 roku dokonano tam 926 000 aborcji. Dziś aborcja jest główną przyczyną śmierci obywateli USA. Jednak poszczególne stany mogą samodzielnie regulować, kiedy usuwanie ciąży jest dozwolone. W ostatnich latach prawo do życia dzieci nienarodzonych wzmocniono m.in. Alabamie, Georgii, Kentucky, Missisipi i Indianie, a w kilku kolejnych stanach trwają prace nad wprowadzeniem podobnych rozwiązań. Natomiast m.in. w Nowym Jorku aborcja jest możliwa do końca trwania ciąży.

ZOBACZ TAKŻE

Żydowskie Pisma pomagają zrozumieć wydarzenie w Kanie Galilejskiej

Bez znajomości Żydowskich Pism nie możemy zrozumieć Ewangelii. Jeśli źle zrozumiemy żydowskie praktyki, to także źle zrozumiemy Jezusa - pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 19 stycznia dr Amy Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka wykładająca Nowy Testament w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie.

Bocelli, Bob Dylan, Niemen i Chór KUL – artyści dla Jana Pawła II

W 2020 r. z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły polscy artyści, w tym pochodzący z Lublina, w hołdzie papieżowi nagrali utwór „Nie zastąpi Ciebie nikt”. Hymn skomponował Romuald Lipko, tekst napisał Marek Dudkiewicz. Zaśpiewali m.in. Kasia Moś, Dorota Osińska, Natalia Rubiś, Wojciech Cugowski, Marek Piekarczyk i Mateusz Ziółko. To nie przypadek, bo Papież Polak znany ze swojego zamiłowania do sztuki i muzyki, inspirował twórczość wielu artystów na świecie.

Ewangelia na niedzielę: od wody, przez wino, do Krwi – cud Eucharystii

W Biblii wino jest symbolem miłości. Przemienić zwykłą „wodę” naszego życia w szlachetne „wino” miłości Bożej, zaczerpnąć i zanieść innym – teraz! Ten aspekt znaku w Kanie Galilejskiej podejmuje komentarz do Ewangelii przygotowany przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na niedzielę 19 stycznia.