CO WYDARZYŁO SIĘ W MARKOWEJ? FAKTY

Jaka była geneza tej zbrodni, jak przebiegała, dlaczego zginęła cała Rodzina Ulmów?

Gościem EWTN Polska jest ks. dr Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów. Rozmawia red. Krzysztof Kunert

Beatyfikacja małżeństwa Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci to bardzo symboliczne wydarzenie i zarazem bardzo polskie. Otwiera ona również nowe dyskusje w samym Kościele.

ZOBACZ TAKŻE KOLEJNY ODCINEK NASZEJ SERII:

Najtrudniejsze momenty procesu beatyfikacyjnego Ulmów!

CO WNOSI BEATYFIKACJA RODZINY ULMÓW W ŻYCIE KOŚCIOŁA?

Beatyfikacja nienarodzonego i nieochrzczonego dziecka otwiera dyskusję o abortowanych dzieciach


#Ulm
#RodzinaUlmów #Markowa

Przypomnijmy, że to pierwszy w historii polskiego Kościoła proces beatyfikacyjny całej rodziny. Obok rodziców beatyfikowane będą bowiem: Stanisława 8 lat, Barbara 6 lat, Władysław 5 lat,  Franciszek 4 lata, Antoni 3 lata, Maria 1,5 roku oraz dziecko nienarodzone. Jakie było uzasadnienie beatyfikacji dzieci, dodajmy, najmłodszych beatyfikowanych członków Kościoła w jego historii? Istotna jest także kwestia beatyfikacja nienarodzonego dziecka, które nie zostało ochrzczone. Jakich argumentów użył Kościół, aby je beatyfikować? 17 grudnia papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie Józefa i Wiktorii oraz ich dzieci. Wyznaczona została także data beatyfikacji, odbędzie się 10 września tego roku w Markowej.

ZOBACZ TAKŻE

Co pisali papiescy nuncjusze o wojnach z udziałem Polski? Zaproszenie na spotkanie w Stacji Naukowej PAN w Rzymie

Papiescy dyplomaci słali do Watykanu z Krakowa i Warszawy informacje na temat wojen toczonych przez polskie wojska w XVII wieku. O tym, co te listy mówią na temat polskiej historii będzie się można dowiedzieć podczas prelekcji 15 listopada w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Rzymie.

PFROŻ: Czarny dzień polskiej demokracji

Krótko po decyzji Sejmu o skierowaniu kontrowersyjnego projektu nowelizacji Kodeksu karnego do dalszych prac, Polska Federacja Ruchów Obrony Życia wydała stanowcze oświadczenie. Organizacja nazwała...

Ewangelia na niedzielę: Bóg nie mieszka na powierzchni

W Jerozolimie na dziedzińcu świątyni Jezus obserwuje tłum ludzi składających pieniężne ofiary, zwraca uwagę nie na bogatych darczyńców, lecz na wdowę, która wrzuca do skarbony najmniejszą ofiarę. Nie zatrzymuje się na powierzchni rzeczy i wydarzeń; nie daje się oszukać przez spektakularne gesty. Do dostrzegania tego, co przekracza pozory, zachęca Centrum Formacji Duchowej w Krakowie w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 10 listopada.