Nagrody Per Artem Ad Deum 2019

Podczas uroczystej gali przyznano wyróżnienia i nagrody dla wystawców. Po raz piętnasty wręczono medale Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem Ad Deum”. Nagroda przyznawana jest za osiągnięcia, które w istotny sposób przyczyniają się do pogłębiania dialogu różnych kultur współczesnego świata, promując człowieka jako jednostkę.

ZOBACZ WYWIAD Z PREZESEM TARGÓW KIELCE

W tym roku, kapituła pod przewodnictwem ks. bpa Mariana Florczyka medalem Per Artem Ad Deum postanowiła wyróżnić trzy osoby reprezentujące różne dziedziny sztuki:

Marcin Bornus-Szczyciński za „krzewienie tradycji i tworzenie przestrzeni do spotkania pierwiastka sakralnego ze świeckim”
Śpiewak, badacz muzyki dawnej, pedagog, wykładowca liturgicznego śpiewu tradycyjnego w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym dominikanów w Krakowie i Warszawie. W 1981 roku założył zespół „Bornus Consort”. Przez ponad dziesięć lat prowadził międzynarodowy festiwal muzyki dawnej „Pieśń Naszych Korzeni”
w Jarosławiu, a obecnie jest jego dyrektorem artystycznym. Współpracował z wieloma renomowanymi zespołami na całym świecie. Wraz ze „Scholą Teatru Węgajty” i „Scholą Gregoriana Silesiensis” stworzył szereg dramatów liturgicznych. Zainicjował Msze Święte wielkopostne na Bielanach w Warszawie i msze adwentowe w Zalesiu Górnym, podczas których prowadzi śpiew chórów męskich wykonujących chorał gregoriański. Współpracował z francuskim muzykiem i śpiewakiem, Marcelem Pérèsem. Wraz z braćmi dominikanami nagrał trzy płyty prezentujące chorał gregoriański: In Epiphania, In Nativitate oraz In Assumptione. Specjalizuje się w monodiach liturgicznych. Nazywa siebie tradycjonarzem – rozpoznaje, utrwala i upowszechnia tradycje lokalne.

Tadeusz Boruta za „twórczość, prowadzącą do poszukiwania indywidualnej relacji z Bogiem przez współczesnego człowieka”
Urodzony w Krakowie malarz, krytyk sztuki, pedagog, filozof. Uprawia malarstwo i rysunek, swoją twórczość prezentował w ramach 60 wystaw indywidualnych i ponad 200 zbiorowych w Berlinie, Frankfurcie, Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Opolu, Częstochowie, Kielcach czy Krakowie. Jego obrazy znajdują się, m.in. w Muzeum Narodowym Gdańska, Krakowa i Wrocławia, w Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, a także w zbiorach prywatnych za granicą. Jest autorem kilkunastu monumentalnych realizacji sakralnych: obrazów ołtarzowych, polichromii, witraży. Laureat wielu nagród i wyróżnień artystycznych. W 2011 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Był członkiem Rady Plastyki przy Ministrze Kultury i Sztuki. Publikuje teksty o sztuce, głównie dawnej, m.in. na łamach „Estetyki i krytyki”, „Kontekstów”, „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku” (zebrane w tomie Szkoła patrzenia, 2003). Od 2004 roku jest związany z Uniwersytetem Rzeszowskim, gdzie na Wydziale Sztuki prowadzi Pracownię Malarstwa Monumentalnego (od 2010 roku pełni funkcję kierownika Zakładu Malarstwa). W 2003 roku obronił pracę doktorską na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dwa lata później pracę habilitacyjną w katowickiej ASP. Jest autorem książek o sztuce: „Szkoła Patrzenia” (2003), „O malowaniu duszy i ciała” (2006), „Figur-racja” (2009).

Alexander Kornoukhov za „zespalanie nauki i tradycji w natchnionych formach sztuki”
Najwybitniejszy współczesny mozaista. Czas dzieli między pracownie w Moskwie, Gruzji, Rawennie i Rzymie. Laureat wielu prestiżowych, światowych konkursów, m.in. w Ravennie (Włochy), czy też Złotego Medalu Rosyjskiej Akademii Artystów (2002 r.). Twórca mozaik w katedrze w Tbilisi, w kościołach: Mitrofana Woronezkiego, Przemienienia Pańskiego w Tuszynie, Znaków w Krasnogorsku. Za mozaikę w kościele Przemienienia Pańskiego w Tuszynie otrzymał Nagrodę Państwowej Federacji Rosyjskiej. Jego najsłynniejszym dokonaniem jest ułożenie w watykańskiej kaplicy mozaiki „Nowe Jeruzalem” ze 100 milionów elementów. Ten projekt określany jest mianem jednego z najbardziej ambitnych przedsięwzięć artystycznych XX wieku.

Wystawcy jubileuszowej XX edycji SACROEXPO nagrodzeni w Targach Kielce

WYRÓŻNIENIA za atrakcyjny i nowoczesny styl wystąpienia targowego podczas SACROEXPO i EXPOSITIO 2019 otrzymał:

ABROX Roman Jęczmień
ORLANDO TRAVEL
IDEALSTONES
Charistia Łukasz Cieślik
KRAKOWSKI ZAKŁAD WITRAŻÓW S.G. ŻELEŃSKI

MEDAL za nowatorską, elegancką i kompleksową prezentację targową podczas SACROEXPO i EXPOSITIO 2019 otrzymał:

HAFTINA I JAKÓBCZAK STUDIO

WYRÓŻNIENIA TARGÓW KIELCE otrzymali:

MALATURA z Krakowa za realizację malarską fresków w kościele św. Jadwigi Królowej w Lublinie
Artystyczna Pracowni Wydawniczej PETRUS-LIBRI z Ciechocinka za jubilerską edycję wielkiej księgi p.t.: „Myśli, sentencje, aforyzmy św. Jana Pawła II”
Fundacja Podaruj Radość z Czaniec za działalność edukacyjną na rzecz dzieci i rodziny

MEDAL TARGÓW KIELCE, jubileuszowych XX targów Sacroexpo otrzymała firma:

3K PROJEKT KRZYSZTOF KRÓL z Niedrzwicy Dużej za rozwiązanie konstrukcyjne ramy okiennej ze stali czarnej z przekładką termiczną

MEDAL HONOROWY JEGO EKSCELENCJI PRYMASA SENIORA KS. JÓZEFA KARDYNAŁA GLEMPA otrzymała:

Fundacja im. Św. s. Faustyny z Borkowic za tkaniny: gobelin – Św. Archanioła Michała oraz obraz tkany – Wizerunek Jezusa Miłosiernego

MEDAL HONOROWY JEGO EKSCELENCJI PRYMASA POLSKI KS. ABP. WOJCIECHA POLAKA otrzymała:

Pracownia Snycerska Andrzej Burkot za zestaw płaskorzeźb w drewnie lipowym „Stacje Drogi Krzyżowej”

NAGRODĘ HONOROWĄ JEGO EKSCELENCJI BISKUPA KIELECKIEGO KS. JANA PIOTROWSKIEGO otrzymała:

Pracownia Rzeźby Sakralnej „ARTMAD” za Drogę Krzyżową dla ojców Michalitów Warszawa-Bemowo

Wszystkim nagrodzonym bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Źródło: Materiał organizatora. Fot. EWTN Polska

Wspólnota widzów

Polecane artykuły

ŻYCZENIA NA BOŻE NARODZENIE

„Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie, Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,Najtkliwsze przekazując uczucia...

ŚW. ANDRZEJ BOBOLA PATRONEM EWTN POLSKA

Księża, siostry zakonne, zespół EWTN Polska, Przyjaciele, Sympatycy i Dobrodzieje Telewizji EWTN - łączący się we wspólnej modlitwie także przed ekranami monitora....

Polka, która leczy trędowatych | Świadectwo

Mówi, że do pracy w Indiach zaprosił ją Bóg. Wystarczył moment, by zdecydowała, że pojedzie leczyć chorych na trąd. Mieszka z nimi...

Jak demontuje się katolicką Polskę? | Kowalewska

➤ Czy w Polsce niszczy się wiarę tak, jak zniszczono ją w Irlandii? ➤ Jakie sposoby inżynierii społecznej...

To nie aborcja jest miłosierdziem dla dziecka | Podlewska i Bałtroszewicz

To nie aborcja jest miłosierdziem dla dziecka, ale urodzenie go i opieka paliatywna! ➤ Czy...

Sklep EWTN Polska

Zajrzyj do naszego sklepu z wieloma publikacjami książkowymi