Coraz częściej z powodu koronawirusa nasi bliscy leżą w maskach tlenowych lub pod respiratorami. Czy modlitwa za nich zawsze jest skuteczna? Dlaczego Bóg jednych zachowuje w zdrowiu, a innych nie? I jak może nas chronić podczas epidemii święty, który w czasach dżumy w 1709 r. uczynił Pińsk zieloną wyspą, wolną od zarazy? Na te pytania odpowiada ks. Aleksander Jacyniak, doświadczony jezuita i wieloletni czciciel św. Andrzeja Boboli, w rozmowie z red. Dorotą Niedźwiecką. Jeśli potrzebujecie Państwo pogłębienia poruszanych w wywiadzie zagadnień, zapraszam do zadawania pytań pod streamem. Odpowiedzi otrzymacie w kolejnym wywiadzie z ks. Jacyniakiem.

Modlitwa za przyczyną św. Andrzeja Boboli na czas epidemii Panie Jezu Chryste, Ty wstąpiłeś do nieba po zakończeniu misji zbawczej, przeżywszy na tym świecie 33 lata. Św. Andrzej Bobola, Twój „niezwyciężony atleta” – jak określił go papież Pius XII w encyklice jemu poświęconej – gdy osiągnął ten wiek rozpoczął w Wilnie heroiczną posługę wobec dotkniętych epidemią, niosącą śmierć i szerzącą straszliwe spustoszenie. Wraz ze współbraćmi zakonnymi pospieszył z ofiarną pomocą zarażonym. Jednał ludzi z Bogiem, udzielał sakramentów, niósł wsparcie i przygotowywał na drogę do wieczności. Po kilku latach wznowił tę posługę podczas kolejnej epidemii, która nawiedziła to miasto. Nie szczędził swego wielkodusznego zaangażowania nawet wówczas, gdy na skutek zarazy zmarło kilku jego współbraci zakonnych z ojcem przełożonym na czele. Gdy św. Andrzej Bobola, „przyodziany w czerwony ornat męczeńskiej krwi”, wstąpił do nieba w Święto Twego Wniebowstąpienia, nie przestał orędować u Ciebie za tymi, którzy zmagali się z dramatem epidemii dżumy na skalę nie notowaną w dziejach naszej Ojczyzny. Wyprosił u Ciebie ocalenie dla całej Ziemi Pińskiej, której stał się szczególnym patronem, tak iż widniała ona jak samotna wysepka życia wśród powszechnego cmentarzyska, jakim stała się wówczas Rzeczpospolita. Dziś przyzywamy Jego wstawiennictwa u Ciebie dla całej naszej Ojczyzny, której jest patronem, błagając nie tylko o zakończenie trwającej od miesięcy epidemii koronawirusa, ale także o pokonanie wzrastającej w naszym kraju epidemii nienawiści, wrogości, hejtu, zamknięcia na prawdę, duchowego zagubienia, odrzucania Ciebie i Twojej Ewangelii, wzrostu niewiary i szerzącej cywilizację śmierci. Niech z Jego męczeńskiej krwi nadal rodzą się Twoi wyznawcy, budujący cywilizację życia i nieustannie wzrastający w świętości. Amen. (Do użytku prywatnego)

Jeśli chcesz, żebyśmy produkowali więcej takich programów, ZASUBSKRYBUJ nasz kanał i PRZEKAŻ DAROWIZNĘ: ➤ Tradycyjnym przelewem: PL 14 7065 0002 0652 4682 1704 0001 Fundacja Vide et Crede, ul. Eluarda 2, 54-019 Wrocław tytułem: darowizna na cele statutowe, EWTN Polska ➤ Elektronicznie: https://ewtn.pl/chce-pomoc/darowizna/​ ➤ PayPal: Polski: paypal.me/ewtnpl English: https://cutt.ly/vp8ujAa​ Português: https://cutt.ly/2p8y7Eb​ ➤ Patronite: https://patronite.pl/ewtn