Oddał życie za Ukraińca | Ze świętym na Ty

„Potrafił jednać ludzi” – tak świadkowie mówią o bł. ks. Zygmuncie Pisarskim, który zginął w czasie II wojny światowej. Jaki był? Co dziś mówią o nim ludzie? Jakie uczucia i refleksje wzbudziła jego ekshumacja?

Ks. Pisarski nie chciał wydać sąsiada, który go prześladował. Posługiwał wtedy w miejscowości zamieszkiwanej przez Polaków i przez Ukraińców – w Gdeszynie pod Zamościem. O jego postawie, o tym, jak wyglądała ekshumacja bł. ks. Zygmunta i jakie znaczenie ma dla nas dziś mówi ks. Mariusz Rybiński, proboszcz parafii.

Oddał życie za Ukraińca | ZE ŚWIĘTYM NA TY – YouTube

ZOBACZ TAKŻE

Żydowskie Pisma pomagają zrozumieć wydarzenie w Kanie Galilejskiej

Bez znajomości Żydowskich Pism nie możemy zrozumieć Ewangelii. Jeśli źle zrozumiemy żydowskie praktyki, to także źle zrozumiemy Jezusa - pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 19 stycznia dr Amy Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka wykładająca Nowy Testament w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie.

Bocelli, Bob Dylan, Niemen i Chór KUL – artyści dla Jana Pawła II

W 2020 r. z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły polscy artyści, w tym pochodzący z Lublina, w hołdzie papieżowi nagrali utwór „Nie zastąpi Ciebie nikt”. Hymn skomponował Romuald Lipko, tekst napisał Marek Dudkiewicz. Zaśpiewali m.in. Kasia Moś, Dorota Osińska, Natalia Rubiś, Wojciech Cugowski, Marek Piekarczyk i Mateusz Ziółko. To nie przypadek, bo Papież Polak znany ze swojego zamiłowania do sztuki i muzyki, inspirował twórczość wielu artystów na świecie.

Ewangelia na niedzielę: od wody, przez wino, do Krwi – cud Eucharystii

W Biblii wino jest symbolem miłości. Przemienić zwykłą „wodę” naszego życia w szlachetne „wino” miłości Bożej, zaczerpnąć i zanieść innym – teraz! Ten aspekt znaku w Kanie Galilejskiej podejmuje komentarz do Ewangelii przygotowany przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na niedzielę 19 stycznia.