„Pielgrzym” – film o 9 dniach, które zmieniły Polskę

Film „Pielgrzym” to zapis pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Spośród innych filmów wyróżnia się tym, że w sposób niezwykle emocjonalny pokazuje, jak Polacy przeżywali przyjazd Papieża Wojtyły do Ojczyzny – mówi ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP. 

Pierwsza pielgrzymka papieska była jednym z najważniejszych wydarzeń w 1000-letniej historii naszego kraju. A miliony ludzi na celebracjach, łzy, kwiaty i wzruszenie na twarzach, to wszystko porusza także dziś widzów filmu „Pielgrzym”. Ten film pomaga osobom pamiętającym tamte dni przeżyć je na nowo, a młodszym doświadczyć ich po raz pierwszy

– podkreśla rzecznik Episkopatu.

Od 1 czerwca film „Pielgrzym” – o 9 dniach, które zmieniły Polskę – jest dostępny w Internecie na YouTube.

ZOBACZ TAKŻE

Biskupi Ukrainy we Lwowie uczcili 100. rocznicę śmierci św. Józefa Bilczewskiego

W sobotę 18 marca w bazylice metropolitalnej we Lwowie odbyła się Msza św. z okazji 100. rocznicy śmierci św. Józefa Bilczewskiego, byłego arcybiskupa lwowskiego. W uroczystości uczestniczyli członkowie Konferencji Episkopatu Ukrainy, którzy dzień wcześniej zakończyli 58. zebranie plenarne. Modlitwie przewodniczył ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel.

HISTORIA RODZINY ULMÓW (WIDEO)

Zbliżająca się beatyfikacja małżeństwa Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci to bardzo symboliczne i zarazem bardzo polskie wydarzenie. Ale to nie tylko...

Ewangelia na niedzielę: Ślepi faryzeusze i widzący niewidomy

Gesty Jezusa wobec niewidomego są gestami Stwórcy, który ulepił z gliny pierwszego człowieka. Następnie niewidomy miał obmyć się w sadzawce Siloe, co z greckiego znaczy „posłany”. W Ewangelii Jana „Posłany” to jakby drugie imię Jezusa. Tak więc niewidomy odzyskał wzrok, bo zanurzył się w samym Jezusie. To także oczywiste przywołanie sakramentu chrztu. Na te aspekty zwraca uwagę ks. Krzysztof Wons dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, w komentarzu na IV niedzielę Wielkiego Postu, 19 marca.

Kto zgrzeszył: niewidomy czy jego rodzice?

Przechodząc obok człowieka niewidomego od urodzenia uczniowie zapytali Jezusa, czy zgrzeszył on czy jego rodzice. Skąd takie pytanie? Czy jest jakiś związek z Biblią lub tradycją żydowską? – o tym, czy według Biblii Hebrajskiej dzieci mogą ponosić konsekwencje grzechu rodziców pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL Shlomo Libertowski, wykładowca Tory w Beth Shemesh. Komentarz pozwala głębiej zrozumieć pytanie uczniów i odpowiedź Jezusa z Ewangelii czwartej Niedzieli Wielkiego Postu (J 9, 1-42).