1. Różnica między chrztem Janowym a naszym

Osoby przyjeżdzające nad rzekę Jordan są często rozczarowane. Wspaniały Jordan znany z Pisma Świętego okazuje się być niewielką rzeką o nieprzejrzystej brunatno-zielonej wodzie.  To nie wody Jordanu mają moc, ale Jezus.

Chrzest Janowy był rytualnym obmyciem, które symbolizowało oczyszczenie z grzechów. Dopiero chrzest, który przyniósł Jezus jest zapowiadanym chrztem, który gładzi wszystkie nasze grzechy i czyni nas dziećmi Bożymi.

2. Słowa Klucze

Jezus także przyjął chrzest. 

Bezgrzeszny Bóg przychodzi do Jana po chrzest. Nie przychodzi, aby wyznać́ grzechy, lecz po to, aby dać́ to, czego Jan dać nie może. Ludzie przychodzili nad Jordan, bo pragnęli odzyskać godność dzieci Bożych. Dzięki Jezusowi to stało się możliwe. Bóg nas adoptował w sakramencie chrztu. W chrzcie świętym grzesznik staje się dzieckiem Bożym.

Ty jesteś moim Synem umiłowanym, w Tobie mam upodobanie

Bóg patrzy na nas tak, jak na Jezusa. Podczas naszego chrztu słyszymy, że jesteśmy ukochanymi dziećmi Boga. Dzięki Jezusowi możemy nazywać Boga naszym Tatą, najlepszym Ojcem. Możemy się stawać podobni do Jezusa i jak on na pustyni odpierać ataki złego. Chrzest daje nam taką moc, bo na nas też zstępuje Duch Święty i mieszka w nas.  W chrzcie św. otwiera się dla nas niebo.

3. Dziś

Czy znasz datę swego chrztu?  Papież Franciszek często pyta o to, bo to dzień, w którym zmieniło się nasze życie; Bóg nas adoptował. Jeśli nie znamy tej daty, można ją sprawdzić w Księdze Chrztów w parafii, w której byliśmy ochrzczeni.

ks. Paweł Rytel-Andrianik

fot. s. Amata CSFN

Qasr Al Yahud, miejsce chrztu nad rzeką Jordan