Nie dla złego, fot. CC-BY s. Amata J. Nowaszewska

Czasami trudno nam uwierzyć w istnienie złego ducha. Nie zauważamy jego niszczycielskiego działania w świecie, a on zrobi wszystko, by człowiek jak najbardziej oddalił się od Boga. Ten problem zgłębia dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie ks. Krzysztof Wons w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 28 stycznia.

Komentarz wideo:

1. Milcz i wyjdź z niego

Jezus, wyrzucając demona, nie wykonuje żadnych zaklęć czy obrzędów, jakie odprawiali inni cudotwórcy. Nawet nie dotyka opętanego, Zwycięża złego ducha jedynie słowem, które ma moc sprawczą. Demony wychodzą z wielkim krzykiem. Tłum jest przerażony, uczniowie z pewnością też. Najprawdopodobniej panuje duży hałas.

Czy nie lekceważę zagrożenia ze strony złego ducha?

2. Wiem, kto jesteś: Święty Boży

Szatan wykrzyczał prawdę o Jezusie, której wtedy jeszcze nikt nie znał. Dlaczego więc Jezus nakazał mu milczeć? To sekret mesjański. On wiedział, że ludzie nie są w stanie przyjąć od razu całej prawdy o Nim, że jest Bogiem i człowiekiem. Ujawniał tę prawdę stopniowo – przez słowa, czyny, aż do zmartwychwstania i wniebowstąpienia.

Czy z wiarą przyjmuję całą prawdę o Jezusie Chrystusie?

3. Co to jest?

Jezus uwolnił opętanego natychmiast. Nasze uzdrowienia zwykle nie następują w jednej chwili. Smucimy się, bo rozpaczliwie pragniemy szybkich efektów: uzdrowień fizycznych, zakończenia zmagań z grzechami, nałogami. Popatrzmy na siebie oczami kochającego Boga. Ucieszmy się każdym dobrem, które w sobie zobaczymy i usłyszmy odpowiedź na pytanie zadane przed wiekami w synagodze w Kafarnaum: „Co to jest?” To możliwość uzdrowienia, nawrócenia!

To jest Bóg!

Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie