Ewangelia na niedzielę: Jak zobaczyć wszechmogącego Boga w kruchym dziecku?

Gdy Józef i Maryja wypełniali w świątyni przepisy Prawa, spotkali Bożych wysłańców – Symeona i Annę. O tym, jak ważne musiało być dla nich to spotkanie w pierwszych tygodniach bycia rodzicami Boga, który stał się Dzieckiem, mówi dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, ks. Krzysztof Wons, w komentarzu na Niedzielę Świętej Rodziny 31 grudnia.

Komentarz wideo:

https://youtu.be/rs5NvmWtYUk

1. Wyczekiwał pociechy Izraela

Symeon potrafił dostrzec wielkie powołanie Dziecka, którego narodziny rozpoczęły nową erę w historii świata. Wielu będzie Mu się sprzeciwiać, jednak cała ludzkość będzie musiała się z Nim liczyć. Wieczne szczęście lub wieczne nieszczęście każdego człowieka zależeć będzie od przyjęcia lub odrzucenia tego Dziecka, które Symeon tulił w ramionach.
Jaka jest moja więź z Jezusem?

2. Sławiła Boga

Postawa służby i modlitwy Anny trwała nieustannie ponad 60 lat! Taki okres przebywania w bliskości Boga uwrażliwia na Jego przychodzenie. Nie było jej trudno usłyszeć głos Ducha Świętego i uwierzyć, że oczekiwanym Mesjaszem jest Dziecko urodzone w skromnej rodzinie. Człowiek, który całkowicie zdaje się na Boga, szybko pojmuje Jego zamysły, nawet gdy jest zaskakiwany Jego nieprawdopodobnymi pomysłami.

Jaka jest moja ufność wobec Boga?

3. A Twoją duszę miecz przeniknie

Matka chłopca zostaje włączona w dramat, jaki jej Syn wprowadzi na świat swoją obecnością i nauką. Jej duszę przeniknie miecz bólu i podziału. Jednak Ona, Matka pięknej miłości, ufnie zdaje się na Boga i poświęca Mu najdroższą dla Niej osobę. Nie zatrzymuje Dziecka dla siebie, bo pragnie, by wobec Niego spełnił się zamysł Boży.

Uczmy się takiej pięknej miłości, zwłaszcza wobec naszych bliskich!

Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów, Kraków

ZOBACZ TAKŻE

Żydowskie Pisma pomagają zrozumieć wydarzenie w Kanie Galilejskiej

Bez znajomości Żydowskich Pism nie możemy zrozumieć Ewangelii. Jeśli źle zrozumiemy żydowskie praktyki, to także źle zrozumiemy Jezusa - pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 19 stycznia dr Amy Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka wykładająca Nowy Testament w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie.

Bocelli, Bob Dylan, Niemen i Chór KUL – artyści dla Jana Pawła II

W 2020 r. z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły polscy artyści, w tym pochodzący z Lublina, w hołdzie papieżowi nagrali utwór „Nie zastąpi Ciebie nikt”. Hymn skomponował Romuald Lipko, tekst napisał Marek Dudkiewicz. Zaśpiewali m.in. Kasia Moś, Dorota Osińska, Natalia Rubiś, Wojciech Cugowski, Marek Piekarczyk i Mateusz Ziółko. To nie przypadek, bo Papież Polak znany ze swojego zamiłowania do sztuki i muzyki, inspirował twórczość wielu artystów na świecie.

Ewangelia na niedzielę: od wody, przez wino, do Krwi – cud Eucharystii

W Biblii wino jest symbolem miłości. Przemienić zwykłą „wodę” naszego życia w szlachetne „wino” miłości Bożej, zaczerpnąć i zanieść innym – teraz! Ten aspekt znaku w Kanie Galilejskiej podejmuje komentarz do Ewangelii przygotowany przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na niedzielę 19 stycznia.