Kasr al-Jahud, fot2 s. Amata CSFN

Ewangelista Jan wskazuje, że pierwsze spotkanie przyszłych apostołów z Jezusem miało miejsce nad Jordanem, tam, gdzie Jan udzielał chrztu. To okolice dzisiejszego Kasr al-Jahud. Później Jezus powołał ich na uczniów nad Jeziorem Galilejskim. Jednak nie na chronologii i geografii wydarzeń, lecz na wymiarze duchowym skupia się dyrektor Centrum Formacji Duchowej, ks. Krzysztof Wons, w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 14 stycznia.

Komentarz wideo:

1. Znaleźliśmy Mesjasza

Kiedy Andrzej, brat Piotra, usłyszał od swojego mistrza Jana Chrzciciela: „oto Baranek Boży”, poszedł za Jezusem. Chciał go poznać, zobaczyć, gdzie mieszka. Potem starał się znaleźć brata, by podzielić się swoim przeżyciem: Szymonie, znalazłem tego, o którym opowiadali nam rodzice, o którym słyszeliśmy w synagodze! Spełnia się nasza nadzieja!

  Czy mój entuzjazm pomaga innym zbliżyć się do Boga?

  2. Ty będziesz nazywał się Kefas

  W gronie apostołów Szymon Piotr był jedyną osobą, której Jezus nadał nowe imię. W starożytności było to czymś nadzwyczajnym. Choć Piotr widział przed sobą „rozpalonego” brata, pozostał niewzruszony. Milczał. Piotr nie od razu zapłonął miłością do Jezusa, poznawał i zbliżał się do Niego stopniowo.

  A jak jest ze mną?

  3. Oto Baranek Boży

  „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata”. Jest to jedna z najpiękniejszych wiadomości, jakie zawiera Ewangelia. Niemal codziennie doświadczam grzechu, który mi ciąży. Często działam jakby na przekór sobie: nie czynię dobra, którego pragnę, ale zło, którego nienawidzę. Jak wyrwać się z tej nieporadności? Jak się wyzwolić?

  Odpowiedz mi, Ty – Baranku, który gładzisz grzechy świata.

  Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów, Kraków