Ewangelia na niedzielę: Święty Piotr, czyli droga do dojrzałej Miłości

Ewangelista Jan wskazuje, że pierwsze spotkanie przyszłych apostołów z Jezusem miało miejsce nad Jordanem, tam, gdzie Jan udzielał chrztu. To okolice dzisiejszego Kasr al-Jahud. Później Jezus powołał ich na uczniów nad Jeziorem Galilejskim. Jednak nie na chronologii i geografii wydarzeń, lecz na wymiarze duchowym skupia się dyrektor Centrum Formacji Duchowej, ks. Krzysztof Wons, w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 14 stycznia.

Komentarz wideo:

1. Znaleźliśmy Mesjasza

Kiedy Andrzej, brat Piotra, usłyszał od swojego mistrza Jana Chrzciciela: „oto Baranek Boży”, poszedł za Jezusem. Chciał go poznać, zobaczyć, gdzie mieszka. Potem starał się znaleźć brata, by podzielić się swoim przeżyciem: Szymonie, znalazłem tego, o którym opowiadali nam rodzice, o którym słyszeliśmy w synagodze! Spełnia się nasza nadzieja!

    Czy mój entuzjazm pomaga innym zbliżyć się do Boga?

    2. Ty będziesz nazywał się Kefas

    W gronie apostołów Szymon Piotr był jedyną osobą, której Jezus nadał nowe imię. W starożytności było to czymś nadzwyczajnym. Choć Piotr widział przed sobą „rozpalonego” brata, pozostał niewzruszony. Milczał. Piotr nie od razu zapłonął miłością do Jezusa, poznawał i zbliżał się do Niego stopniowo.

    A jak jest ze mną?

    3. Oto Baranek Boży

    „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata”. Jest to jedna z najpiękniejszych wiadomości, jakie zawiera Ewangelia. Niemal codziennie doświadczam grzechu, który mi ciąży. Często działam jakby na przekór sobie: nie czynię dobra, którego pragnę, ale zło, którego nienawidzę. Jak wyrwać się z tej nieporadności? Jak się wyzwolić?

    Odpowiedz mi, Ty – Baranku, który gładzisz grzechy świata.

    Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów, Kraków

    ZOBACZ TAKŻE

    Od wielbłąda i ucha igły do zrozumienia bezgranicznej Bożej hojności

    Dobrze znane Jezusowe słowa porównania, że wielbłądowi łatwiej jest przecisnąć się przez ucho igły, niż bogatemu wejść do Królestwa Bożego, to typowy zabieg wyolbrzymienia, użyty dla podkreślenia sensu całej wypowiedzi – pisze dr hab. Dorota Muszytowska z UKSW, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 13 października.

    Ewangelia na niedzielę: moje obecne wybory wpływają na wieczność

    Co robić, aby osiągnąć życie wieczne? Gdyby przeprowadzić sondę wśród przypadkowych przechodniów, wielu powiedziałoby, że to pytanie nie z tej epoki. Dziś nikogo to nie interesuje. Ważniejsze są bieżące potrzeby… Kultura, która uczy jedynie, jak żyć chwilą obecną, nie zajmuje się pytaniem o wieczność. Temat sensu życia podejmuje dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, ks. Krzysztof Wons, w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 13 października.