fot. Ivonna Nowicka, CC BY-SA 4.0

Polska w pierwszym roku rosyjskiej inwazji przekazała na pomoc ukraińskim uchodźcom 8,6 mld euro. Od początku wojny do połowy tego roku granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 24 mln ludzi szukających schronienia. Na stałe w naszym kraju zostało 1,4 mln Ukraińców, z czego 90 proc. to kobiety i dzieci. Te i wiele innych danych można wyczytać z Raportu o pomocy polskich organizacji pozarządowych dla Ukrainy.

Dokument przygotowała Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej. Autorzy podsumowali w nim zaangażowanie polskich NGOsów we wsparcie dla Ukrainy od początku rosyjskiej agresji. Raport w zeszłym tygodniu zaprezentowano na konferencji w Kijowie.

Wynika z niego, że w pierwszych miesiącach wojny w pomoc Ukrainie zaangażowało się prawie 29 tys. różnego rodzaju organizacji społecznych działających w Polsce. Zaangażowanie było powszechne, bo nie ograniczało się jedynie do organizacji charytatywnych. Ukrainie pomagała wtedy ponad połowa jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i blisko 40 proc. Kół Gospodyń Wiejskich. Wartość wsparcia przekazanego w pierwszych miesiącach wojny autorzy raportu szacują na ponad 650 mln zł.

Początkowo pomoc była głównie skierowana do uchodźców przebywających w Polsce, a najpopularniejszą formą pomocy była zbiórka darów rzeczowych. Z czasem coraz więcej organizacji angażowało się w działania na Ukrainie, a uchodźcami w Polsce zajęło się państwo. Obywatelom Ukrainy m.in. nadano PESEL-e, pozwolono im pracować bez zezwolenia i przyznano świadczenia socjalne. Dzieciom zapewniono miejsca w polskich szkołach.

Pomoc przyjmowała różne formy, od wsparcia rzeczowego, przez pomoc psychologiczną i prawną. NGOsy pomagały uchodźcom znaleźć zakwaterowanie i opiekę nad dziećmi, a także odnaleźć się na polskim rynku pracy. Wolontariusze załatwiali im certyfikaty poświadczające kwalifikacje zawodowe i zapisywali na lekcje języka polskiego. Między innymi dzięki takim działaniom dziś w Polsce pracuje ponad milion Ukraińców.

Czasem wsparcie przyjmowało bardziej oryginalne formy. Klub siatkarski Projekt Warszawa zagrał charytatywny mecz na rzecz uchodźców i zorganizował akademię siatkarską dla ukraińskich dzieci. Z kolei Fundacja In Blessed Art sprzedawała ikony na skrzyniach po amunicji, które przywożono z Ukrainy.

Cały raport można znaleźć tutaj.