Mapy, komentarze, inspirujące teksty – jest nowa aplikacja Pisma Świętego

„Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II” uruchomiło aplikację zawierającą Biblię Tysiąclecia z komentarzami do niedzielnych czytań i psalmów. Znajduje się tam także mapa miejsc w Ziemi Świętej, która może pomóc w regularnej i systematycznej medytacji Słowa Bożego.

 -„Aplikacja to narzędzie pomagające w refleksji nad czytaniami liturgicznymi i popularyzujące badania biblijno-teologiczne” – tłumaczą pomysłodawcy.

23 stycznia 2022 roku już po raz trzeci Kościół obchodzi Niedzielę Słowa Bożego. Nowe święto zostało ustanowione przez papieża Franciszka w liście apostolskim „Aperuit illis”. To okazja do tego, aby nie tylko zgłębić znaczenie Liturgii Słowa, ale również zapoznać się z treściami Pisma Świętego w indywidualnej lekturze. Pomocna może się okazać specjalna aplikacja pod nazwą „Dzieło Biblijne”. Znajdziemy w niej m.in. interpretację Ojców Kościoła, mapę miejsc w Ziemi Świętej, ciekawe artykuły oraz opisy konkretnych perykop.

Pismo Święte, komentarze i interpretacje

Aplikacja powstała z inicjatywy Sekcji Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz moderatorów diecezjalnych „Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II”.

Autorami tekstów są polscy bibliści oraz alumni seminariów duchownych. Jak mówią pomysłodawcy aplikacja zawiera Biblię Tysiąclecia oraz obszerny komentarz do wszystkich czytań niedzielnych, łącznie z psalmem responsoryjnym.  Ponadto wyjaśnienia obejmują opis kontekstu perykopy, komentarz biblijny, biblijne teksty paralelne, interpretację Ojców Kościoła, interpretację tekstu w nauczaniu Kościoła z odesłaniem do opracowań biblijnych.

-„Można tam znaleźć przykłady egzystencjalne – aktualizację, ciekawostki, analizę wybranych słów, a także przykładową homilię biblijną, Lectio divina do niedzielnej Ewangelii oraz inspiracje, ukazujące istotne tematy w czytaniach niedzielnych, które mogą być punktem wyjścia w medytacji tekstu” – tłumaczą moderatorzy.

Mapa oraz zdjęcia

Aplikacja zawiera również biblijny komentarz do ksiąg Pisma Świętego przygotowywany w ramach Narodowego Czytania Pisma Świętego. Bibliści z „Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II” zapowiadają, że będzie on systematycznie powiększany o księgi czytane w kolejnych latach. Podkreślają, że materiał może być pomocą w medytacji indywidualnej i grupowej Słowa Bożego.

-„Ważną pomocą jest Nowy Słownik Teologii Biblijnej z podstawowymi pojęciami biblijnymi oraz mapa prezentującą zdjęcia z miejsc biblijnych opatrzone krótkim komentarzem. Całości dopełnia zdjęcie tygodnia z krótką medytacją” – opisują pomysłodawcy aplikacji.

Aplikacja jest dostępna bezpłatnie w Sklepie Play oraz App Store.

ZOBACZ TAKŻE

Od wielbłąda i ucha igły do zrozumienia bezgranicznej Bożej hojności

Dobrze znane Jezusowe słowa porównania, że wielbłądowi łatwiej jest przecisnąć się przez ucho igły, niż bogatemu wejść do Królestwa Bożego, to typowy zabieg wyolbrzymienia, użyty dla podkreślenia sensu całej wypowiedzi – pisze dr hab. Dorota Muszytowska z UKSW, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 13 października.

Ewangelia na niedzielę: moje obecne wybory wpływają na wieczność

Co robić, aby osiągnąć życie wieczne? Gdyby przeprowadzić sondę wśród przypadkowych przechodniów, wielu powiedziałoby, że to pytanie nie z tej epoki. Dziś nikogo to nie interesuje. Ważniejsze są bieżące potrzeby… Kultura, która uczy jedynie, jak żyć chwilą obecną, nie zajmuje się pytaniem o wieczność. Temat sensu życia podejmuje dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, ks. Krzysztof Wons, w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 13 października.