8 grudnia o godzinie 20.00 w legnickim Kinie PIAST odbędzie się premiera filmu dokumentalnego pt. “Tam gdzie nic nie było”. Pierwszy pełnometrażowy dokument wyprodukowany przez Telewizję EWTN Polska jest opowieścią o współczesnym Kościele, widzianą przez pryzmat niewielkiej wspólnoty parafialnej w Kamiennej Górze.
W warstwie narracyjnej dokument prezentuje sylwetkę kapłana – ks. Aleksandra Siemińskiego – który posłany 35 lat temu do budowy kościoła z zubożałej i rozbitej społeczności tworzy Kościół – wspólnotę ludzi.
– Obraz pokazuje duszpasterza, jakich tysiące w Polsce, dzielącego troski i radości codziennego życia mieszkańców małego miasteczka, skoncentrowanego na towarzyszeniu parafianom, ale także rozwijającego własne pasje – mówi Krzysztof Kunert, reżyser dokumentu. – Jego głównym celem jest pokazanie codziennego obrazu kapłaństwa i duszpasterstwa, który dominuje w polskim Kościele, a w przekazie wielkich mediów jest zupełnie pomijany.
W opowieść o losach kapłana wpisana jest historia tworzenia parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kamiennej Górze w trudnym okresie zmian ustrojowych, a także powstanie i rozwój samej diecezji legnickiej w czasie, w którym stacjonowała tu jeszcze Armia Czerwona.
– W filmie przypominamy symboliczną wizytę Ojca Świętego w Legnicy cztery lata po opuszczeniu jej przez wojska sowieckie – mówi Piotr Pietrus, producent filmu. – Papież przemawiał do setek tysięcy robotników zgromadzonych w sercu byłej ściśle strzeżonej wojskowej bazy upominając się o pracę i godność dla nich w latach, w których bezrobocie w regionie dochodziło do 25%.
Zdjęcia do filmu kręcone były nie tylko w Kamiennej Górze i Legnicy, ale także m. in. w Strzegomiu, Wrocławiu i Krzeszowie. W dokumencie zobaczymy także archiwa przedstawiające wizytę Jana Pawła II; koronację obrazu Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa; widzowie będą mogli również towarzyszyć proboszczowi Aleksandrowi i biskupowi Andrzejowi w niecodziennej rowerowej wizycie duszpasterskiej uliczkami Osiedla Krzeszowskiego.
Producentem filmu jest katolicka Telewizja EWTN Polska. Dokument będzie dostępny na płytach i pendrive’ach w limitowanej serii z dodatkową książeczką, będzie go można także obejrzeć w mediach społecznościowych.
Materiały prasowe Telewizji EWTN Polska/Fot. Telewizja EWTN Polska