6 lipca 2023 r., w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu rozpoczną się warsztaty liturgiczne Ars Celebrandi. Będzie to jubileuszowa, dziesiąta edycja tych jedynych w swoim rodzaju warsztatów poświęconych tradycyjnej liturgii Kościoła rzymskokatolickiego. Są one adresowane to kapłanów, ministrantów i śpiewaków liturgicznych, można więc na nich opanować wszelkie umiejętności potrzebne do celebrowania katolickich Mszy świętych, Liturgii Godzin, nabożeństw, sakramentów i sakramentaliów.

Tegoroczne warsztaty „Ars Celebrandi” zgromadzą dwieście osób obojga płci i różnych stanów życia z Polski i zagranicy, co oznacza, że liczba uczestników po czasowym zmniejszeniu wymuszonym przepisami epidemicznymi powróci do dawnego poziomu sprzed pandemii koronawirusa. Wezmą w nich udział osoby z każdego przedziału wiekowego, od kilkuletnich dzieci po seniorów. Licznie reprezentowana będzie młodzież. Przyjadą kapłani, klerycy i bracia zakonni, a także całe rodziny. Około 20 kapłanów będzie poznawało tajniki celebrowania Mszy świętej. Prawie 60 osób będzie uczyło się ministrantury na różnych poziomach trudności, a 40 osób – śpiewu gregoriańskiego. Śpiewacy podzieleni będą na dwie grupy, męską i żeńską, i codziennie na jednej Mszy warsztatowej będą śpiewali sami mężczyźni, a na drugiej same kobiety. Taki podział jest zgodny z dawnymi zwyczajami i zapewnia atrakcyjniejszy odbiór muzyczny, a ponadto pozwala skosztować sztuki chorału żeńskiego, pielęgnowanej niegdyś w żeńskich klasztorach mniszek. Coś dla siebie znajdą też zwolennicy śpiewu ludowego; codziennie wieczorem będzie się odbywała nauka dawnych polskich pieśni nabożnych, a codziennie o 7.40 rano celebrowana będzie Msza tzw. „polska”, czyli recytowana ze śpiewem tych pieśni.

Część uczestników potraktuje warsztaty „Ars Celebrandi” jako czas prywatnych rekolekcji, uczestnicząc we wszystkich liturgiach (Msze święte, godziny brewiarzowe, nabożeństwo pierwszopiątkowe z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, apel z różańcem i procesja ku czci Matki Bożej Licheńskiej, procesja za zmarłych) i słuchając kazań rekolekcyjnych. Będzie je głosił podczas Mszy solennej o godz. 11.30 ks. Mateusz Zawadzki z diecezji gdańskiej. Ich temat to: „Wojujący czy pielgrzymujący? Rola tradycji we współczesnym Kościele w świetle życia św. Pawła”.

Podczas dwóch Mszy świętych mszę polifoniczną żyjącego na przełomie XVI i XVII wieku kompozytora franko-flamandzkiego Josquina des Prés wykona zespół muzyki dawnej Jerycho pod kierunkiem muzykologa i organisty dr. Bartosza Izbickiego: w środę 12 lipca w głównej Bazylice Matki Bożej Licheńskiej o godz. 13.40 oraz w czwartek 13 lipca o godz. 11.30 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej na terenie sanktuarium. Na organach będzie grał wirtuoz organów Robert Hugo, na co dzień posługujący jako organista parafii uniwersyteckiej w Pradze, prowadzonej przez słynnego czeskiego teologa ks. Tomáša Halíka.

Na spotkaniu z reprezentantami trzech męskich instytutów zakonnych, posługujących się klasyczną liturgią rzymską: Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra (FSSP), Instytutu Dobrego Pasterza (IBP) i Instytutu Chrystusa Króla Najwyższego Kapłana (ICRSS), uczestnicy warsztatów” Ars Celebrandi” będą mogli poznać charyzmat tych instytutów i wziąć udział w rozmowie na temat ich miejsca i roli w Kościele katolickim.

Z okazji jubileuszu warsztatów po ich zakończeniu, 13 lipca wieczorem, odbędzie się bal, w którym wezmą udział uczestnicy dawnych i tegorocznej edycji warsztatów. A miłośnicy postępu technicznego na pewno ucieszą się z innej jubileuszowej atrakcji: specjalnej aplikacji na smartfony z mapką i programem warsztatów, na którą wysyłane będą aktualne informacje dla uczestników.

Patronatu medialnego udzieliły warsztatom „Ars Celebrandi” renomowane polskie media katolickie, takie jak: „EWTN Polska”, portal liturgia.pl, „Misyjne Drogi”, portal misyjne.pl, „Pastores”, portal profeto.pl, „Przewodnik Katolicki”, „Rycerz Niepokalanej”, a także międzynarodowy blog liturgiczny „Rorate Caeli”.

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj nasz reportaż o zeszłorocznej edycji tutaj: